Uzmanından Sağlıklı Zayıflamanın Yolları

Günümüzde birçok insanlar fazla kilolarından yakınırlar. İnsan vücudunun fiziksel ve kimyasal olarak birçok ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Bu tarz durumlarda gerekli önlem alınmadığı sürece sağlığa oldukça zararlı bir hal alır. Gerekli önlemler ise sağlıklı kilo vermektir. Yani hızlı kilo verebilmek için birçok kimyasal ilaçlar ile başvurmak doğru değildir. Fazlalığınız 5 – 10 kilo ise yemek alışkanlıklarınızı ve günlük aktivitelerinizi değiştirmek yeterli olacaktır. Eğer bu durum 15 kiloyu geçerse uzmanlardan yardım alarak bir tedavi sürecine girmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı kilo vermek isteyen bireyin öncelikle psikolojik olarak bu duruma kendisini hazırlaması gerekmektedir.  Öncelikle kendiniz güveneceğiniz ve istikrarlı bir hayat sizi bekliyor olacak. Sizlere uzmanlar tarafından dile getirilip sağlıklı zayıflamanın yollarını araştırıp derledik.

Sağlıklı Zayıflamanın Yolları

  • Gün içerisinde su tüketiminizi artırın. Vücudumuzda mucizevî yere sahip olan su, hem yağları yakmada hem de iştahınızı kesmede önemli bir yere sahiptir. Özellikle yemek öğünü önceleri tüketmenizde fayda var. Çünkü iştahta azalma olacak ve bu seferde yemek tüketiminizde ciddi bir azalma olacaktır.
  • Hayatınızda ara öğünlere yer verin. 250 kaloriyi tamamlayacak şekilde elma, armut ve lifli meyveler tüketerek midenizi tok tutacak yöntemlere başvurun.
  • Tuzlu yiyecekleri ve baharatları hayatınızdan çıkararak hem organlarınıza hem de sağlığınıza oldukça faydalı bir işe girişmiş olacaksınız.
  • Karbonhidratlı yiyecek ve içecekleri hayatınızdan atmanız gerekiyor. Hayatınızdan tam anlamıyla çıkarmanıza tabi ki gerekmiyor lakin öğünlerden sonra ve geceleri asla tüketmeyin.
  • Kötü alışkanlıklardan uzak durunuz. Eğer alkol ve sigara gibi maddeler tüketiyorsanız fazla kilodan kaçamaz hale gelirsiniz. İçerdikleri maddeler sağlık sorunları açar. Bu sağlık sorunları vücudunuzda bir takım reaksiyon vererek sizlere haber verir. Çok fazla kilolu olmakta ciddi bir sağlık sorunu belirtisidir.
  • Türk kahvesi veya şeker içermeyen siyah kahve için. Son zamanlarda kahvelerin vücuttaki fazla yağı yaktığı bilimsel olarak ispatlanmış bir durum haline gelmiştir. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi oldukça sağlıklı bir içecektir. Gazlı içecekler yerine şekersiz siyah kahve veya Türk kahvesi içmeyi deneyin.
  • Öğün sırasında hızlı yemek sizleri daha çok iştahlandıracak ve mideniz doyduğunu algılamaz haline gelecektir. Bu yüzden yemek yerken lokmalarınız yavaş çiğneyin. Bu sayede mideniz tokluğu anlayacak ve daha az yemek tüketmeye başlayacaksınız.
  • Uyku düzenizi asla bozmayın. Çok uyumak veya az uyumak sizleri hiçbir zaman zayıflatmayacak asla daha fazla kilolara sebep olacaktır. Az uyumak birçok sağlık sorununa yol açar. Kilo sorunu yaşayan çocuklar az uyudukları için sürekli yeme ihtiyacı duyar ve bu durum fazla kilolara sebep olur. Bu yüzden ebeveynleri bu konuda çok hassas olmalarını istiyoruz. Çocuklarınızın uyku düzenini takip etmeli ve sağlıklı uyumaları içinde ortamı ona göre ayarlamalısınız.
  • Günlük düzenli olarak egzersiz yapın. Sabah saatlerinde öğünden sora mutlaka hafif egzersiz yaparak sağlığınıza da büyük bir iyilik yapmış olursunuz.  Egzersiz yaparak hayatınızı daha düzenli hale sokacaktır.
  • Kendinize arada bir ödüller verin. Diyetinizi oluşturduğunuz günden beri istikrarlı gitmenin püf noktasıdır. Kendinize arada bir tatlı veya hoşuna giden yiyecekler tüketmeniz bu yolda daha emin ilerleyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Uzmanından Sağlıklı Zayıflamanın Yolları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir